Powrót do Blog

Opóźnienia w dostawach drewna mogą powodować wysokie koszty

Opublikowano:

Ogromny wzrost cen drewna był w ostatnich miesiącach popularnym tematem na wszystkich nagłówkach: ze względu na zwiększony popyt i niedobór na rynku cena nowej palety podwoiła się w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ogromny wzrost cen spowodował wzrost kosztów dla konsumenta, ponieważ koszty pakowania często są przenoszone na cenę produktu. I to się powtarza przy każdej dostawie, ponieważ palety są używane tylko raz, a potem często są niszczone. Strata pieniędzy prawda? Ale te niepotrzebne koszty to nie jedyny problem, który pojawia się w logistyce: jeśli popyt na towary pozostanie taki sam lub nawet wzrasta, rośnie również zapotrzebowanie na palety do transportu tych towarów.

Takimi produktami mogą być produkty zamawiane przez konsumentów, ale także półprodukty lub części, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, np. w budownictwie. Nowe projekty budowlane wyrastają jak grzyby po deszczu ze względu na duże zapotrzebowanie na domy, które zwiększyło również zapotrzebowanie na materiały budowlane. Materiały do nowej konstrukcji domów, takie jak okładziny na elewacyjne, cegły i dachówki są umieszczane na paletach w celu dostaw do hurtowni i placów budowy. Tak samo w przypadku części dla przemysłu samochodowego lub innych branż produkcyjnych, w których wykorzystuje się palety drewniane. Niestety wiele z tych palet znika jako odpad do firmy recyklingowej zaraz po dostarczeniu towaru.

Oczekuje się, że holenderska gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii około połowy 2022 roku. Popyt na towary, zarówno gotowe, jak i półprodukty, będzie więc tylko rósł. A wraz z nim zapotrzebowanie na palety do transportu tych towarów. Zdobycie na czas drewna do produkcji nowych palet stało się wyzwaniem dla wielu firm. Ze względu na jego niedobór drewno jest trudne do zdobycia, w wyniku czego czas dostawy drewnianych materiałów opakowaniowych znacznie się wydłużył. Skutkiem tego jest niedobór palet drewnianych. Ograniczona dostępność materiałów opakowaniowych może oznaczać, że części nie są dostarczane na czas, co powoduje opóźnienia produkcji w tych branżach. Może to skutkować wysokimi kosztami.

Rozwiązanie tego problemu jest proste: palety znajdujące się już w obiegu można łatwo ponownie wykorzystać. Zamiast przetwarzać je i wykorzystywać jako surowce na przykład do produkcji płyt wiórowych, można je ponownie wykorzystać, przedłużając ich żywotność. W ten sposób unika się długich czasów dostawy nowych palet, ponieważ palety nie muszą być produkowane jako nowe, a jedynie odbierane od klienta końcowego i dostarczane z powrotem do producenta towaru. Ponowne użycie palet wydłuża cykl życia, dzięki czemu zakup nowych palet staje się zbędny.

Odzyskiwanie dostarczonych palet to specjalność 2Return: oferujemy kompleksowe zarządzanie opakowaniami logistycznymi, w tym paletami drewnianymi. Zajmujemy się odbiorem palet od użytkowników końcowych, sortowaniem różnego rodzaju palet, ewentualnymi naprawami, a następnie dostawą zwrotną do Twojej lokalizacji produkcyjnej. Oprócz spraw operacyjnych oferujemy również możliwość śledzenia salda palet w obiegu: w ten sposób jest jasne, gdzie znajdują się palety i możemy podjąć działania, jeśli stany palet w lokalizacjach Twoich klientów są za wysokie. W porozumieniu z Tobą lub Twoim klientem organizujemy odzyskiwanie palet, aby można je było szybko użyć ponownie.

Chciałbyś wiedzieć w jaki sposób 2Return może zagwarantować dostępność Twoich palet? Skontaktuj się z nami przez info@2return.pl lub zadzwoń pod numer 71 381 16 99.

 

 

Opóźnienia w dostawach drewna mogą powodować wysokie koszty

2Return is member of the Rotom Group