Powrót do Blog

Redukcja emisji CO2 poprzez ponowne wykorzystanie palet drewnianych

Opublikowano:

Zrównoważony rozwój jest najwyższym priorytetem w 2Return ponieważ nasze usługi koncentrują się na ponownym wykorzystaniu istniejących już opakowań, takich jak palety drewniane i plastikowe. W przeciwieństwie do innych operatorów, którzy koncentrują się na puli standardowych (euro) palet,  oferujemy również możliwość odbioru palet niestandardowych do ponownego wykorzystania.

Palety te są wykonywane na zamówienie do transportu produktów o różnych wymiarach. Obejmuje to na przykład półprodukty i gotowe produkty budowlane. Mogą one mieć bardzo nietypowe wymiary, co oznacza, że palety do ich transportu mają nawet do kilku metrów długości, aby odpowiednio chronić je podczas transportu i przechowywania.

Zapewniamy, że palety z każdej lokalizacji użytkownika końcowego, nawet takiej jak plac budowy czy magazyn, są zbierane i mogą być ponownie wprowadzane do obiegu przez pierwotnego właściciela. Zakup nowych palet jest zatem w dużej mierze zbędny. To dobra wiadomość dla środowiska, ponieważ średnio na każde 20 palet, które są ponownie wykorzystywane, zapobiegamy ścięciu jednego drzewa. Pomimo faktu, że każdego roku sadzi się miliardy drzew do wycinki, liczba ta niestety jest ciągle mniejsza od liczby drzew wyciętych.

Do zbierania tych palet służą różni przewoźnicy, którzy dostarczają je do jednego z wielu magazynów 2Return.

Jesteśmy regularnie pytani, czy transport tych pustych palet przyczynia się również do globalnej emisji CO2. Zgadza się, z pewnością nie możemy zaprzeczyć, że zbieranie pustych opakowań nie ma na to wpływu.

Sektor transportu jest rzeczywiście odpowiedzialny za dużą część emisji CO2. Jednak wdrażając nowe środki, podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r. Pomyśl o korzystaniu z coraz bardziej ekologicznych aut, bardziej efektywnemu planowaniu, łączeniu dostaw w celu likwidacji „pustych kilometrów”, a także o właściwym stylu jazdy kierowców.

Pomimo wpływu transportu, ponowne wykorzystanie palet drewnianych ma duże korzyści dla środowiska. Jeśli paleta jest używana tylko raz, najczęściej znika poprzez recykling jako biomasa w spalarni. W ten sposób pochłonięty CO2 jest zwracany do powietrza. Ale zakup nowych produktów jest również szkodliwy dla środowiska. Wymagana ilość drewna, energii i transportu między lasem a tartakiem, a następnie do miejsca produkcji w celu wyprodukowania nowych opakowań powoduje wyższą emisję CO2. Dla wszystkich tych procesów wykonano modele obliczeniowe, aby porównać rzeczywisty „wpływ netto” na środowisko.

Za każdym razem możemy dokonać symulacji jak opłacalne jest dla Twojej Firmy wdrożenie systemu odbioru palet. Nasze obliczenia opierają się na dostarczonych przez Ciebie danych, w których znane są ilości i rodzaje palet, liczba lokalizacji i kilometrów do przejechania w celu ich odbioru. Na tej podstawie możemy oszacować redukcję CO2 w wyniku ponownego zużycia palet. Wykorzystujemy dostępną wiedzę na temat emisji CO2 z sektora transportu oraz przy spalaniu przez zakład biomasy na m3 drewna. Ponadto obliczamy oszczędności na drewnie, które byłyby niezbędne do produkcji nowych palet.

Ponowne wykorzystanie palet drewnianych kreuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i jednocześnie redukuje emisję CO2. Żywotność palet jest wydłużana, co oznacza, że w dłuższej perspektywie zmniejszamy wykorzystanie coraz bardziej cennych surowców naturalnych.

Zastanawiasz się nad wpływem palet na środowisko naturalne i sposobem jego redukcji? Napisz do nas na adres info@2return.pl lub zadzwoń pod numer telefonu +48 71 381 16 99. Kto wie, może jeszcze wiele możesz zyskać w dziedzinie zarządzania Twoimi paletami.

Redukcja emisji CO2 poprzez ponowne wykorzystanie palet drewnianych
Opóźnienia w dostawach drewna mogą powodować wysokie koszty

Opóźnienia w dostawach drewna mogą powodować wysokie koszty

Ogromny wzrost cen drewna był w ostatnich miesiącach popularnym tematem na wszystkich nagłówkach: ze względu na zwiększony popyt i niedobór na rynku cena nowej palety podwoiła się w porównaniu z ubiegłym rokiem.
 

2Return is member of the Rotom Group